
W budowie
Kałuże niewielka miejscowość obecnie położona w województwie łódzkim, powiecie wieluńskim gminie Pątnów. Niegdyś wieś podzielona była na cztery pojedyncze osady. Było to:
Kałuże bądź Randoły- obecnie Kałuże Kolonia
Prusaki bądź Prusaczyki
Polaki- obecnie odcinek między torami a Kolonią Kałuże
Grabowszczyzna
Prusaki
"Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego z wyrażeniem ich położenia i ludności alfabetycznie ułożona w Biurze Kommissyi Rządowey Spraw Wewnętrznych i Policyi " z 1827 wskazuje osadę Prudsaczyki, znajdującą się w województwie kaliskim, obwód i powiat Wieluń. Była własnością rządową. Według spisu znajdowały się tam dwa domy i 19 mieszkańców. Na mapach z około 1860 roku miejscowość zaznaczana jest już jako Prusaki Pustkowie. Kolejna wzmianką na temat Prusaków można odnaleźć w spisie miejscowości Guberni Kaliskiej z 1919 roku, gdzie określona została już jako wieś. Miejscowość nadal znajdowała się w powiecie wieluńskim i należała pod gminę Kamionka z okręgiem sądowym i pocztą w Praszce. Istnieją jednak pewne nieścisłości co do umiejscowienia Prusaków. Jedne źródła podają, iż znajdowały się około 1 kilometra od rzeki Warty, drugie natomiast lokalizują wioskę za obecną drogą krajową nr 43 w stronę Praszki.
Rys.2 Fragment mapy z około 1860 roku
Polaki
Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Polak. Właśnie tak nazywali się pierwsi mieszkańcy tych terenów. Wzmiankę na temat osady można znaleźć w spisie miejscowości Guberni Kaliskiej z 1919 roku, gdzie określona została jako kolonia. Podobnie jak Prusaki należała do powiatu wieluńskiego i gminy Kamionka. Przynależała do parafii Dzietrzniki z okręgiem sądowym w Praszce i pocztą w Wieluniu. Od 1921 roku do II Wojny Światowej kolonia znajdowała się w Nadleśnictwie Rudniki.
Rys 2. Fragment mapy niemieckiej z 1940 roku
Kałuże
Mapa z około 1860 roku (rys.1) określa Kałuże jako Pustkowie. Pierwsza wzmianka miejscowości o nazwie Kałuże, jaką udało mi się znaleźć, pochodzi z 1877 roku. " Skorowidz Królestwa Polskiego czyli Spis alfabetyczny miast, wsi, folwarków, kolonii i wszystkich nomenklatur w guberniach Królestwa Polskiego " wymienia Kałuże jako wieś- osadę należącą do Guberni Kaliskiej, powiatu Wieluńskiego i Gminy Kamionka. Prawdopodobnie wioska przynależała do parafii Pątnów, jednak "Skorowidz(...)" podaje iż była to parafia Ruda. Sąd pokoju znajdował się w Wieluniu podobnie jak i poczta. W 1895 roku Kałuże przechodzą pod parafię Dzietrzniki administrowaną przez ks. Wacława Kokowskigo.
Rys 3. Fragment "Skorowidzu Królestwa Polskiego"
fot. 1 Tablica sołtysa wsi za piastowania urzędu przez Piotra Mosialę
Jolanta Cieśla |